Основи екології (ПКК)

Тип: Нормативний

Відділення: циклова комісія зі спеціальності комп'ютерні науки

Навчальний план

СеместрКредитиЗвітність
23Залік

Лекції

СеместрК-сть годинЛекторГрупа(и)
234Стельмащук С. Я.ПКК-11

Практичні

СеместрК-сть годинГрупаВикладач(і)
234ПКК-11Луцишин О. З., Химочка Г. М.

Опис курсу

Екологія – це наука про вивчення взаємовідносин живих організмів з середовищем  їх існування., яка також вивчає економіку природи, досліджує закономірності загальних взаємовідносин живих організмів як з живою, так і з неживою природою, що включає  як дружні, так і недружні відносини.

Сучасне визначення екології – це комплексна інтегральна наука, яка досліджує навколишнє середовище, його вплив на суспільство та зворотну реакцію природи на діяльність людства. Іноді під цим розуміють такий термін як неоекологія або екологія техносфери.

В сучасній екології виділяють п’ять напрямків:

аутекологія – вивчає взаємозв’язки видів з оточуючим середовищем (вплив середовища на морфологію, фізіологію та поведінку організмів, визначення меж стійкості виду і його ставлення до різних екологічних факторів).

демекологія (популяційна екологія) – вивчає просторову структуру популяцій, їх генетичний склад, механізм розмноження та динаміку чисельності, співвідношення різних вікових груп у популяції.

синекологія – аналізує стосунки між особинами, що належать до різних видів даного угрупування організмів, а також між ними і оточуючим середовищем.

біогеоценологія, або екосистемологія – вивчає біогеоценотичний шар Земної кулі .

біосферологія (глобальна екологія) – вивчає біосферу як єдине планетарне ціле, з’ясовує закономірності еволюції біосфери.

 Мета курсу:

оволодіти теоретичними знаннями для вирішення проблем раціонального використання природних ресурсів, зменшення забруднення довкілля, запобігання деградації біотичних угруповань, збереження генофонду рослинного і тваринного світу.

Цілі курсу:

засвоєння і творчий розвиток теоретичних знань, здобутих під час лекцій, поглиблене вивчення найактуальніших закономірностей процесів та явищ на організменному, популяційному й екосистемному рівнях організації живого на підставі виконання самостійних, практичних та семінарських занять.

Рекомендована література

Базова

  1. Боголюбов В.М. Моніторинг довкілля: підручник / В.М. Боголюбов, М.О. Клименко та ін. (за ред. В.М. Боголюбова і Т.А. Сафранова) – Херсон: Грінь Д.С., 2011. – 530 с.
  2. Запольський А. К., Салюк А. І. Основи екології: Підручник / За ред. К. М. Ситника. – К.: Вища шк., 2004. – 382 с.
  1. Злобін Ю. А., Кочубей Н. В. Загальна екологія: Навч. посібник. – 2-ге вид. – Суми: ВТД “Університетська книга”, 2005. – 416 с.
  1. Кучерявий В.П. Загальна екологія: підруч. для студ. вищих навч. закладів / В.П. Кучерявий. – Львів: Світ , 2010. – 520 с.
  2. Мельник Л. Г. Основи стійкого розвитку: Навч. посібник. – Суми: ВТД “Університетська книга”, 2006. – 383 с.
  3. Соломенко Л.І. Загальна екологія : підручник / Л.І. Соломенко, В.М. Боголюбов, А.М. Волох ; вид. друге випр. і доп. – Херсон : ОЛДІ-ПЛЮС, 2018. – 352 с.

Додаткова

  1. Боголюбов В.М. Моніторинг довкілля: підручник / В.М. Боголюбов, М.О. Клименко та ін. (за ред. В.М. Боголюбова і Т.А. Сафранова) – Херсон: Грінь Д.С., 2011. – 530 с.
  2. Лаврик В.І. Моделювання і прогнозування стану довкілля: підручник / В.І. Лаврик, В.М. Боголюбов, Л.М. Полетаєва, С.М. Юрасов, В.Г. Ільїна ( за ред. В.І. Лаврика) – К.: ВЦ „Aкадемія”, 2010. – 400 с.
  3. Мусієнко М. М., Серебряков В. В., Брайон О. В. Екологія. Охорона природи: Словник-довідник. – К.: Т-во “Знання”, КОО, 2002. – 550 с.
  4. Основи стійкого розвитку: навчальний посібник / За заг. ред. проф. Л.Г. Мельника. – Суми: “Університетська книга”, 2005. – 654 с.
  5. Екологічне право : навч. посіб. / кол. авт. [Резворович К. Р., Юнін О. С., Кірін Р. С. та ін.]. – Дніпро : Видавець Біла К. О., 2020. – 318 с.

Інтернет ресурси:

http://www. climate. org. ua/ – інформаційний центр, діяльність якого спрямовано на допомогу уряду України у виконанні зобов’язань відповідно до Рамкової конвенції ООН зі зміни клімату. У Центрі накопичується, аналізується та впорядковується інформація про програми та проекти міжнародної допомоги Україні, пов’язані з різними аспектами проблеми зміни клімату.

http://www. menr. gov. ua/index. Html  –  на офіційному веб-сайті Мінекоресурсів можна ознайомитись із станом довкілля та екологічними проблемами України. Тут також розміщено інформацію від територіальних органів Головдержекоінспекції та інспекцій Мінекоресурсів України про випадки аварійних забруднень навколишнього природного середовища.

http://www. nbuv. gov. Ua – література на всі випадки життя, у тому числі й екологічні. Великий електронний ресурс – автореферати дисертацій, посилання та ін.

https://ecoaction.org.ua/pryroda-ta-vijna.html – природа та війна: як військове вторгнення Росії впливає на довкілля України. Сайт Центру екологічних ініціатив “Екодія” –громадської організації, яка об’єднує експертів та активістів навколо ідеї збереження довкілля через вплив на прийняття рішень.

Силабус: Силабус курсу "Основи Екології" для спеціальності Комп'ютерні науки

Завантажити силабус