В Університеті обговорили сучасний ринок праці та можливості роботодавців у формуванні якісної вищої освіти

10.01.2024 | 14:12

9 січня 2024 року у Львівському університеті у форматі круглого столу відбулося перше загальне засідання Ради роботодавців усіх факультетів Університету. Тема заходу – «Сучасний ринок праці та можливості роботодавців у формуванні якісної вищої освіти». Зустріч провели в очному форматі із можливістю долучитися онлайн й участь у ній взяли адміністрація Університету та представники Ради роботодавців з різних факультетів.

Варто зазначити, що Рада роботодавців –консультаційно-дорадчий орган і діє на основі «Положення про Ради роботодавців Львівського національного університету імені Івана Франка». Склад Рад роботодавців і коледжу Львівського університету затверджено 3 жовтня 2023 року. Створені Ради роботодавців з метою забезпечення якісної підготовки фахівців на основі взаємодії та комплексної співпраці Львівського національного університету імені Івана Франка із зацікавленими підприємствами, установами, організаціями – провідними роботодавцями.

Засідання Ради роботодавців відкрив перший проректор Університету Андрій Гукалюк, який підкреслив важливість тісної співпраці Університету та роботодавців, як основних стейкхолдерів освітнього процесу. «Я переконаний, що ініціатива зі створення рад роботодавців була абсолютно слушною, тепер перед нами стоїть завдання – забезпечити їхню ефективну роботу. Я радий вітати усіх учасників сьогоднішньої зустрічі і, користуючись нагодою, дякую нашим роботодавцям, які виявляють небайдужість та прагнення працювати спільно з Університетом задля вдосконалення наших освітніх програм. Насправді роботодавці беруть активну участь в освітньому процесі, вносять реальні рекомендації щодо покращення освітніх програм та чітко пояснюють, які фахівці потрібні сьогодні на ринку праці. Завдяки роботодавцям створюється сучасна нова парадигма вищої школи  в Україні», – зазначив Андрій Гукалюк.

До усіх присутніх звернулася начальниця відділу кар’єрного розвитку та співпраці з бізнесом Ірина Сновидович. «Співпраця Університету та бізнесу є надважливою задля формування якісних та актуальних освітніх програм і підготовки затребуваних на ринку праці фахівців. Роботодавці інвестують свої зусилля у підвищення знань та вмінь наших студентів, які проходять на практику, а згодом стають майбутніми працівниками компаній. Ми також цінуємо зворотній зв’язок, який надходить від роботодавців про якість підготовки наших випускників та беремо до уваги коментарі щодо змін на ринку праці», – підкреслила Ірина Сновидович та продемонструвала звіт за результатами опитування роботодавців у 2023 році.

Так, за даними звіту, понад 90% роботодавців вважають, що наявність диплому про вищу освіту у фахівця, який влаштовується на роботу в компанію, є обов’язковою або бажаною. А найбільш затребуваними минулоріч на ринку праці були спеціалісти фінансово-економічного напряму, науково-педагогічні працівники, менеджери. Загалом результати опитування вказують на те, що роботодавці відкриті до співпраці з Університетом. Вони готові та мають можливість брати студентів Університету на практику та стажування (71,4 %), вважаючи це однією із найефективніших форм співпраці поруч із різноманітними зустрічами та проєктами для студентів.

Компанії декларують свою відкритість до співпраці, адже більшість респондентів (67 %) готові долучатись до розробки нових чи оновлення наявних освітніх програм, які дотичні до виду їхньої діяльності. Більшість опитаних (64,8 %) зацікавлені в укладанні Договору про співпрацю з Університетом, а 16,5 % зазначили, що уже мають укладений договір. А це означає, що кооперація бізнес-середовища з Університетом має загалом позитивну тенденцію та має бути корисною для усіх сторін.

До учасників зустрічі звернулася керівниця Центру забезпечення якості освіти Ірина Іваночко. «Сьогодні в Університеті діє понад 300 освітніх програм, а сам ЛНУ ім. Івана Франка є одним із найпопулярніших закладів освіти у нашій державі. Тож очевидно, що важливою є синергія науково-педагогічних працівників та роботодавців задля взаємовигідної підтримки: підвищення кваліфікацій працівників компаній та якісної підготовки нових фахівців. Важлива складова, що поєднує ефективну співпрацю – це практичний напрям навчання. Сьогодні до читання лекцій-практикумів запрошуються фахівці з різних компаній, котрі діляться з студентами досвідом та навичками», – зазначила Ірина Іваночко і детально окреслила основні виклики та шляхи взаємодії Університету і роботодавців.

Надалі розпочалася дискусія, під час якої усі присутні мали змогу висловити думки щодо удосконалення форм практичної і професійної підготовки майбутніх фахівців, а також формування сучасних освітніх програм, за якими здійснюється підготовка та навчання здобувачів освіти.

Про важливість розвитку дуальної освіти наголосила начальниця відділу дистанційної та дуальної освіти Наталія Козьмук: «Крім диплому про завершення навчання, випускники Університету матимуть ще й досвід роботи, який можна використати для старту майбутньої кар’єри». А Голова Ради підприємців у Львівській області Ростислав Сорока, зазначив, що «в реаліях сьогодення важко спланувати майбутні кроки, особливо в сфері цивільного бізнесу, але ми повинні об’єднувати свої зусилля довкола масштабних програм партнерства та відбудови економіки у повоєнний час. Особливо актуальними перспективи такого партнерства є у контексті євроінтеграції».

Дискусію продовжив виконавчий директор обласної асоціації місцевих рад «Ради Львівщини» Данило Сороковий, зауваживши, що зараз як ніколи важливо працювати над тим, аби молоді фахівці залишалися в Україні та мали достатню мотивацію для саморозвитку й ефективної синергії в руслі освіти та економіки.

Завідувачка сектору дошкільної освіти Управління освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради Наталія Клочко підкреслила, що тепер катастрофічно бракує молодих спеціалістів для роботи в школах та закладах дошкілля. «Влада і навчальні заклади мають створити умови, щоб молодь залишалася працювати в Україні. Для цього ми проводимо конкурси із фінансовою мотивацією, дбаємо про підвищення зарплати за рахунок міського бюджету», – розповіла Наталія Клочко.

В ході дискусії виконавчий директор Львівського обласного об’єднання організацій роботодавців Михайло Яворський наголосив на важливості соціальних діалогів та необхідності інформування студентів про реалії сучасного  ринку праці. А керівниця служби навчання і розвитку ПАТ «Галичфарм» Мар’яна Івашина зауважила, що «бізнес-структури готові працювати зі студентами, потрібно лише стимулювати та підтримувати здобувачів освіти, робити все, аби молоді люди відчували престижність своєї спеціальності».

Начальниця відділу Львівського обласного центру зайнятості Руслана Палій теж закцентувала увагу слухачів на проблемі «кадрового голоду», зазначивши, що для підприємств, які беруть на роботу працівників, передбачені різноманітні пільги та гранти, і це суттєво стимулює «малий бізнес».

Надалі Голова Ради адвокатів Львівської області Уляна Ковна поділилася своїм позитивним досвідом багаторічної та плідної співпраці з юридичним факультетом Університету. За її словами, студентів активно залучають до практик адвокатської діяльності, де вони мають змогу покращувати знання та навички у сфері юриспруденції.

Також досвідом співпраці лабораторії ТоВ «Експлоджен» з біологічним та хімічним факультетами Університету поділився науковий директор цієї лабораторії Юрій Ребець. Він  підкреслив, що основний запит від компаній-роботодавців – це практична підготовка здобувачів освіти. А директорка ПШ №53 Львівської міської ради Наталія Ворона розповіла про співпрацю з Педагогічним фаховим коледжем Університету та вказала  на першокласну  підготовку молодих педагогів, які працюють у закладах освіти.

Загалом в рамках круглого столу учасники звернули увагу на важливість співпраці з метою проведення екскурсій, організації навчальних і виробничих практик здобувачів освіти, зауважили необхідність урізноманітнення напрямів співпраці між Університетом та компаніями-партнерами.

Також присутні погодились, що важливим елементом співпраці стане розробка стратегії взаємодії стейкхолдерів та кафедр Львівського університету,  до того ж актуальним є питання проведення опитування членів Ради роботодавців щодо якості освітніх програм. Під час обговорень учасники зустрічі наголосили і на необхідності вдосконалення практичної підготовки майбутніх фахівців та запропонували розширити базу проходження практики для студентів Університету.

 

Пресцентр, Відділ кар’єрного розвитку та співпраці з бізнесом Університету