Педагогічні читання «З когорти завзятущих духом»

24.12.2017 | 21:40

У Педагогічному коледжі Львівського національного університету імені Івана Франка 21 грудня 2017 року відбулися педагогічні читання «З когорти завзятущих духом», присвячені 145­-річчю з дня народження        Костянтини Малицької.

Зі вступним словом виступила Романа Михайлишин, методист Коледжу, завідувач кабінету історії педагогіки, організатор педагогічних читань, яка нагадала присутнім, що викладачі циклової комісії педагогіки та психології працюють над проектом «Педагогічний коледж у персоналіях». Укладено збірник за матеріалами творчо-пошукової роботи, де висвітлено життєвий шлях, педагогічний, літературний доробок, внесок у національне виховання, розвиток шкільництва в Україні випускників Державної жіночої учительської семінарії (нині Педагогічний коледж ЛНУ ім. Івана Франка): Марійки Підгірянки (Марія-Ленерт Домбровська); Уляни Кравченко ( Юлія Шнайдер); Ольги Барвінської (Бачинської); Марії-Іванни Вояківської (Грушевської); Костянтини Малицької.

Костянтина Малицька прожила невсипуще, сповнене любові до свого народу життя. Була однією з тих національно свідомих педагогів, які боролися за демократизацію шкіл на західноукраїнських землях наприкінці ХІХ – початку ХХ століття. Ій притаманні риси невсипущої трудівниці, активної жінки-громадянки, що зі самопожертвуванням і самовідреченням віддавалася служінню великій справі – побудові незалежної України.

У своїх художніх і методичних напрацюваннях відстоювала ідеї національного виховання, індивідуального підходу до дитини, віру в добру природу дитячої душі.

Костянтина Малицька – педагог, дитяча письменниця, громадська діячка, дослідниця жіночого руху, організаторка українських шкіл, благодійниця учнівської молоді.

Марія Якубовська, кандидат філологічних наук, доцент кафедри українознавства Української академії друкарства, дослідник літературної творчості Костянтини Малицької висвітлила літературну діяльність, виокремила педагогічні погляди та ідеї у поезії та прозових творах Костянтини Малицької.

Студенти другого курсу спеціальності «Початкова освіта» та «Соціальна робота» прочитали поезію Костянтини Малицької: «Рідна школа» (Тетяна Грем), «Мамі на іменини» (Уляна Блистів), «В Маркіянові роковини» (Світлана Свирид), «Поклін Кобзареві» (Анастасія Покиданець).

Романа Михайлишин: «Вершина творчості Костянтини Малицької – поезія «Чом, чом, чом земле моя…» стала народною піснею. Вперше цей твір – пісня побачив світ 1904 року в упорядкованому Костянтиною Малицькою «Збірнику народних і патріотичних пісень на голоси діточі в супроводі фортепіано»  (Перемишль, 1904)».

Дмитро Гнатюк писав: «Багато років тому поетеса Віра Лебедова написала вірш «Чом, чом, чом земле моя…», а композитор Денис Січинський створив музику. Так народилася і полинула по Україні пісня. Згодом вона стала народною, її полюбив і назвав своєю весь народ. Ось і я вже понад три десятиріччя співаю цю пісню. І не лише у нас на Батьківщині, а й у далекій Америці та Канаді, куди доля закинула тисячі наших земляків. Найкращі святі почуття будить вона у слухачів».

Студентка другого курсу відділення початкової освіти Софія Котоус виконала пісню «Чом, чом, чом земле моя…».

Романа Михайлишин: «Великі враження  на Костянтину Малицьку справило знайомство і стілкування з батьком українського січового руху отаманом Українського Січового Союзу Кирилом Трильовським. В особі Малицької січове стрілецтво придбала не тільки палкого прихильника, а й одного з ідеологів – вона написала низку патріотичних пісень.

Студент другого курсу відділення початкової освіти Андрій Онищак прочитав вірш «Січ вставай»;  Ігор Дусан, студент першого курсу відділення початкової освіти виконав  стрілецьку пісню «Марш соколів».

Романа Михайлишин: «У Костянтини Малицької цікава різдвяна тематика творів, зокрема, «Гарфа Леілі» (легенди про Христа).

Студентка другого курсу відділення початкової освіти Христина Сідельник прочитала вірш Костянтини Малицької «На свят вечір», студенти відділення початкової освіти інсценізували різдвяну казку «Горда пава».

Студенти Тетяна Вовк, Яйко Мілана, Тетяна Коршунова, Софія Котоус виконали колядку «Прилетіли Ангелята».

Оксана Сурмач,  к. іст. наук, доцент, директор Коледжу відзначила змістовний, глибокий, пізнавальний матеріал, який був висвітлений у заході, активну участь студентів, актуальність ідей Костянтини Малицької у навчально-виховному процесі сучасної школи.

Побажала студентам бути гідними випускниками Педагогічного коледжу Львівського національного університету імені Івана Франка. Хай Слово Доброї Виховниці та вчительки – Віри Лебедєвої вирощує та плекає молоді серця на розвиток українського шкільництва.

Романа Михайлишин, методист Коледжу

Фото Тетяни Урущак