Виставки

Найочевидніша

ознака нації

21 лютого –

Міжнародний день рідної мов

Господь подарував нам, українцям, неоціненний духовний скарб – мову.

А ми …?! Наше мовне недбальство перейшло останнім часом у стадію хронічної хвороби! Чому не бережемо одну з наймилозвучніших мов світу – свою, рідну, а обираємо суржик?! Не розуміємо, що цим принижуємо обидві мови –  і українську, і російську!

Цікаво, хто задумається, хто виявиться небайдужим до того, якою буде мова ваших дітей та онуків?!

Важко жити без надії на майбутню національну еліту, а суржикомовцям та бліноязичникам, мабуть- таки, дуже далеко до еліти!

«Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову. Ми повинні бути свідомі того, що мовна проблема для нас актуальна і на початку ХХІ століття, і якщо ми не схаменемося, то матимемо дуже невтішну перспективу». – Ліна Костенко

                 


День пам’яті

Героїв Небесної сотні

День пам’яті Героїв Небесної Сотні — пам’ятний день, що відзначається в Україні 20 лютого на вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні. Пам’ятний день встановлено указом Президента України Петра Порошенка 11 лютого 2015 року з метою увічнення великої людської, громадянської і національної відваги та самовідданості, сили духу і стійкості громадян, завдяки яким змінено хід історії нашої держави, гідного вшанування подвигу Героїв Небесної Сотні, які віддали своє життя під час Революції гідності (листопад 2013 року — лютий 2014 року), захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України.

Цього дня 2014 року під час Єврореволюції на Інституцькій вулиці у Києві силові підрозділи режиму Януковича розстрілювали протестувальників. Всього за день було до ста жертв, яких назвали «Небесною Сотнею». О 22:17 Верховна Рада прийняла постанову «Про засудження застосування насильства, яке призвело до загибелі мирних громадян України», низка представників влади заявили про перехід на бік народу. День 20 лютого став переломним у ході подій Революції гідності.


Звідти, з Крут, наші героїчні діти

дивляться в глибину нашої совісті.

В’ячеслав Чорновіл

До 100-річчя бою під Крутами

        

Бій під Кру́тами — бій, що відбувся 16 (29) січня 1918 року біля заліз-ничної станції Крути поблизу селища Крути та села Пам’ятне, за 130 км. на північний схід від Києва, 18 км. на схід від Ніжина. Цей бій тривав 5 год. між 4-тисячним підрозділом російської Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова та загоном із київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», що загалом нараховував близько 400 вояків. У бою під Крутами оборонці української державності призупинили наступ противника і здійс-нили організований відступ, руйнуючи за собою колії і мости. Радянське військо втратило боєздатність на чотири дні. Поновити наступ на Київ війську Муравйова прийшлося не залізничним шляхом, як задумувалося, а на реквізованих селянських возах, запряжених кіньми, по розмоклій дорозі. Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Брест-Литовський мирний договір, який врятував молоду українську державність. Десятиріччями історія бою або замовчувалася, або обростала міфами і вигадками. 2006 р. на місці бою встановлено пам’ятник.

“…Це була війна впливом… Наш вплив був менший. Він був уже остільки малий, що ми з великими труднощами могли складати якісь невеличкі більш-менш дисципліновані частини й висилати їх проти більшовиків. Більшовики, правда, теж не мали великих дисциплінованих частин, але їхня перевага була в тому, що всі наші широкі маси солдатства не ставили їм ніякого опору або навіть переходили на їхній бік, що майже все робітництво кожного міста ставало за ними; що в селах сільська біднота явно була більшовицька; що, словом, величезна більшість самого українського населення була проти нас.

Єдиною активною мілітарною нашою силою була наша інтелігентна молодь і частина національно-свідомого робітництва, яке гаряче стояло за українську державність, розуміючи за нами ту державність так само, як і ми її розуміли…” . – Володимир Винниченко

Розвідувальний загін, приблизно 30 бійців, загубив орієнтир та потрапив у полон. За розповідями очевидців, «червоні» жорстоко знущалися над полоненими, потім всіх розстріляли. Ідучи на страту, Григорій Піпський, учень сьомого класу, почав співати «Ще не вмерла Україна», решта його підтримали.  Трагічна загибель студентського куреня під Крутами стала символом патріотизму і жертовності в боротьбі за незалежну Україну. Уже в березні 1918 року, після підписання Брестської мирної угоди, за німецької окупації України та з поверненням уряду УНР до Києва, за рішенням Центральної Ради від 19 березня 1918 року було вирішено урочисто перепоховати полеглих студентів на Аскольдовій могилі в Києві. Тіла 28 вояків-студентів було перевезено до місця, де відбулася громадська жалоба і поховання. На церемонії виступив Михайло Грушевський, який назвав цей учинок київської молоді героїчним. Поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам’яті тридцяти».


Симфонія

різдвяно-новорічних передзвонів

Виявляється, п’ять разів на рік відкривається небо,

тільки кожного разу – це як уперше!

І ми віримо у диво і стаємо ближчими до Бога.

Наближається велике свято. Свято, яке дає шанс хоча б раз у рік подивитися на цей світ іншими очима. Крізь сірі хмари, брак тепла та добра подивитися на небо, побачити зорю, що засвітилася понад 2000 років тому у Вифлиємі, яка сяє над карпатськими горами, над вежею Корнякта, над Високим Замком, крізь буденність та зневіру. “Народився Бог на санях в лемківським містечку Дуклі”, – написав Богдан-Ігор Антонич, наблизивши народження дитини десь на самій зорі історії людства до нас. 

Різдво – це народження Бога для кожного з нас. Різдво – це свято душі для кожного з нас. Воно дозволяє вискочити з колеса невідкладних справ, зупинитися вдома і не поспішати. Саме на Різдво ми можемо пробачити те, чого не можна пробачити, можемо відчути велику таємницю життя і зрозуміти, що життя насправді – прекрасна дорога, засипана білим та пухнастим снігом, чистим та блискучим навіть тоді, коли за вікном іде сірий дощ…


ГЕНІАЛЬНИЙ ЮВЕЛІР

УКРАЇНСЬКОЇ ПІСНІ

До 140 – річчя від дня народження Миколи Леонтовича

Ой ви, білі лебедоньки, голосні пісні,

Ви літайте, ви шугайте в рідній стороні!

Згинув славний Леонтович у досвітній час,

Білі крила, як вітрила, залишив для нас.

Слава славна не поляже, не помре в віках,

Славен славний Леонтович,

Хай живе в піснях!

Максим Рильський

Микола Дмитрович Леонтович – український композитор, хоровий диригент, громадський діяч, педагог.  Автор широковідомих обробок українських народних пісень для хору «Щедрик», «Дударик», «Козака несуть».  Його обробка «Щедрика» відома у всьому світі як різдвяна колядка «Carol of the Bells».

Видатний український композитор Микола Дмитрович Леонтович народився в селі Селевинці Подільської губернії. Початки музичної освіти Микола здобув у батька, який, як і дід, був священиком і грав на віолончелі, скрипці, гітарі, непогано співав, і деякий час керував хором семінаристів. Мати, яка мала чудовий голос і любила співати, прищепила сину любов до української народної пісні. Вплив музичного побуту сім’ї доповнювали також враження від співучої української вулиці. Поступово в хлопця виявився нахил до хорового диригування. Із сестер та брата він склав «хор» і диригував ним в ожереді соломи.

Миколу готували в священики, спочатку він учився в Шаргородській бурсі, відтак у Кам’янець-Подільській духовній семінарії. Тоді ж юнак починає записувати мелодії українських народних пісень і робить перші спроби їхньої гармонізації, керує семінарським хором. Але після закінчення навчання він стає народним учителем у Чуківській сільській школі, де викладає співи та арифметику. Там Микола Дмитрович створив хор, музичний гурток, уклав дві збірки пісень із Поділля, які надіслав Миколі Лисенку. Композитор угледів хист талановитого самоука: «Із цього вчителя будуть люди».  Так нікому раніше невідомий народний учитель із Поділля, по суті, самоук, став одним із найяскравіших композиторів початку ХХ століття. «Він ніби різьбяр у музиці, – говорив про нього К.Стеценко. – Його техніка, обробка найменшої речі настільки ажурна, ніби тонка різьба із золота, прикрашена самоцвітним камінням…»

Основу музичної спадщини Леонтовича складають хорові мініатюри – обробки українських народних пісень, які й донині є неперевершеними й виконуються всіма українськими хорами як в Україні, так і в діаспорі. Це позначені великим талантом композитора перлини народного мелосу «Щедрик», «Козака несуть», «Дударик», «Із-за гори сніжок летить», «Женчичок-бренчичок», «Гаю, гаю, зелен розмаю» та багато інших.

На основі українських народних мелодій Леонтович створював цілком оригінальні самобутні хорові композиції, всебічно художньо переосмисливши їх, надавши їм неповторного звучання. Він був одним з перших серед майстрів української музики, зокрема таких, як М.Лисенко, К.Стеценко, П.Козицький, які по-новому інтерпретували фольклор і в кожній народній перлині прагнули передати її неповторний образний зміст і самобутню художню красу, використовуючи музичні надбання європейської музично-хорової культури. Водночас почерк Леонтовича вирізняється з-поміж інших граничною гнучкістю і природністю руху голосів, ювелірною шліфовкою деталей.

Син і онук священиків, Микола Дмитрович із дитинства виростав в атмосфері церковних співів. У ранніх церковних гармонізаціях він дотримувався традиційного православного канонічного співу, багато в чому нагадуючи твори Д. Бортнянського й Архангельського. Працюючи над творами «На воскресіння Христа», «Хваліте ім’я Господнє», «Світе тихий», «Літургія», він навіть починає перекладати з грецької та старослов’янської мов українською найкращі зразки духовної музики. Проте, створена Леонтовичем «Літургія» та інші твори засвідчили, що з’явився новий стиль української церковної музики з яскравою національною ознакою, з використанням фольклору.

Визначаючи особливості музики Леонтовича, відомий чеський вчений Зденек Неєдли підкреслював, що подальший розвиток хорового мистецтва в Україні після Леонтовича пішов шляхом гармонізації та характеристики. Пошуки характерного у пісні, уміння це характерне й індивідуальне піднести до високого рівня художнього узагальнення – одна з найістотніших рис творчості Леонтовича.

  


 Геноцид української душі

День пам’яті жертв Голодомору

25 листопада 2017 року о 16 год.

пом’янути

невинно заморений голодом тисяч і тисяч українців

є моментом гідності для кожного із нас

«Україну можемо втратити!» — писав переляканий Сталін влітку 1932 року. Він боявся втратити Україну як ресурс, без якого побудова могутньої індустріальної імперії, здатної завоювати світ, залишалася б тільки мрією. Щоб не втратити, він вирішив стратити Україну. Стратити як уособлення всього, що ненавидів диктатор — свободи, самодостатності, культурної унікальності.

Попри інформаційну блокаду, яка приховувала злочин, — це була публічна страта. Про неї знали приречені на загибель, знали в межах Сталінової імперії, переповідаючи пошепки жахливі подробиці. Про неї керівництву своїх держав доповідали закордонні розвідники та дипломати, писали відважні журналісти у світових медіа. Вбивство цілого народу без війни у мирний час мало залякати інших, засвідчити всемогутність і безкарність «вождя народів».

Голод обраний як зброя геноциду дав Сталіну можливість не лише забрати життя у мільйонів українців, але вбити тих із них, хто пережили масове вбивство. Вбити їх як українців: ті, хто вижили, добровільно позбавлялися власної мови, культури, традицій, вбити їх як людей: перетворити в істот, позбавлених почуття гідності. Тому результатом Голодомору стали не лише мільйони вбитих та опустілі українські домівки, але й спустошені душі тих, хто пережив 1933-й. Люди боялися згадувати жахи, свідками яких стали. Боялися не лише тому, що очікувало покарання. Їм боляче було пригадувати себе інших, тих, якими вони були до 1932-го. Боляче було гадати, якими б вони стали, якби не Голодомор, що назавжди поламав їхні життя, позбавив можливості бути собою. Але геноцид зламав не усіх. Серед тих, хто вижили фізично, були й такі, хто не дав знищити себе духовно. Попри те, що вони, як й інші, бачили жахіття голодної смерті рідних та близьких, самі заглядали їй у вічі, відчували, як впевнено тваринне єство може наповнювати людську істоту. Голодомор не зламав їх, не змусив зрадити своє індивідуальне та національне «я». Згодом вони зуміли реалізувати себе, попри травму пережитого у 1932-1933-му, і всупереч несприятливим обставинам радянської дійсності наступних років. Вони стали художниками, письменниками, досягли успіхів у науці й техніці. Вони не забували про Голодомор, але ця пам’ять не стримувала їх розвиток, а робила  сильнішими. Ці чоловіки та жінки знали, що  живуть не лише за себе, але й за мільйони інших, вбитих фізично чи духовно. Знали, що несуть у собі унікальну культуру, яку мають врятувати, щоб зберегти різноманітність світу.

Завдяки їм Сталін програв — Голодомор не зламав України. Після десятиліть нищення вона звелася на ноги і в 1991-му поставила крапку в історії створеної ним імперії. І нині Україна впевнено зупиняє спроби відродити цю імперію. Впевнено захищає рубежі свободи — свободи власної, свободи Європи.

Бо ми народ, який не зламали геноцидом.

Володимир В’ятрович,

голова Українського інституту національної пам’яті


       

 

 

 

 

 

 

  «Дай Боже нам любити Україну понад усе сьогодні – маючи,

щоб не довелося гірко любити її, втративши.

Настав час великого вибору: або єдність і перемога та шлях до світла,

або поразка, ганьба і знову довга дорога до волі.»

Вячеслав Чорновіл

«Україна – це територія гідності і свободи. Такими нас зробила не одна, а дві революції – наш Майдан 2004-го року, який був Святом Свободи, і Революція 2013-го року, Революція Гідності. Це був дуже важкий іспит для України, коли українці продемонстрували свою європейськість, гідність, своє прагнення до свободи», зазначив глава держави, Петро Порошенко.

Раніше Указом від 19 листопада 2005 року № 1619/2005, враховуючи історичне значення революційних настроїв, Президент України Віктор Ющенко встановив свято – День Свободи. Було запропоновано святкувати це свято щорічно, 22 листопада, з метою затвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, виховання почуттів національної гідності. 22 листопада 2004 дата початку «помаранчевої» революції в Україні, компанії загальнонаціональних протестів, мітингів, пікетів, страйків і інших акцій громадянської непокори проти свавілля влади.

На жаль, влада, встановлена в Україні на той момент, не змогла реалізувати більшості очікувань, покладених на неї українським суспільством. Згодом, наступним Президентом України став Віктор Янукович. День Свободи в Україні був скасований і об’єднаний з Днем Соборності України Указом від 30 грудня 2011 №1209 / 2011 “Про відзначення в Україні деяких пам’ятних дат і професійних свят” і відзначався з 2012 року – 22 січня.

Після подій 2013-го – 2014-го року, революції Гідності і трагедії початку неоголошеної війни Росії проти України, окупації «братнім російським народом» Кримського півострова і декількох обласних центрів на сході України, відповідно до Указу Президента України Петра Порошенка № 872/2014 від 13-го листопада 2014-го року, з метою утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, збереження та донесення до сучасного і майбутніх поколінь об’єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI століття, а також віддаючи належне шанування патріотизму і мужності громадян, які восени 2004-го року і в листопаді 2013 – лютому 2014 стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів Української держави та її європейського вибору, святковий День отримав нове дихання. «Встановити в Україні День Гідності та Свободи, який відзначати щорічно 21 листопада»йдеться в Указі № 872/2014.

«Ми нічого не мали, крім своєї честі й гідності – це була вся наша зброя»

В. В’ятрович


16 листопада 

Міжнародний день толерантності

Толерантність – це мистецтво жити

з іншими людьми та з іншими ідеями.

Кофі Аннан

     16 листопада у всьому світі відзначається Міжнародний день толерантності. Його запровадили у 1996 році за рішенням Генеральної Асамблеї ООН. Саме цього дня ЮНЕСКО ухвалило Декларацію принципів терпимості. У Декларації йдеться про рівність усіх людей, незалежно від їхнього віросповідання, етнічної належності чи кольору шкіри. Ця Декларація розвиває принципи, які були сформульовані ще у 1948 році у Загальній декларації прав людини. ЮНЕСКО пропонує відзначати День толерантності у школах і вищих навчальних закладах усіх країн-членів Організації Об’єднаних Націй.

Як заявлено в Декларації принципів терпимості, «терпимість – це те, що робить можливим досягнення миру та веде від культури війни до культури миру». Терпимість – це гармонія у різноманітті. Це не тільки моральний обов’язок, але й політична та правова потреба. Пропагування терпимості має особливу важливість в сьогоднішню епоху стрімкого посилення глобалізації, мобільності та взаємозалежності.  Різноманіття – це безцінна перевага, проте вона може виступати й джерелом напруги. Конфлікти на національному, етнічному, релігійному, конфесійному, політичному та інших підґрунтях стали ознакою сьогодення і в нашій країні. Але толерантність спроможна розряджати потенційні конфлікти.  Водночас, Декларація чітко формулює положення про те, що у повсякденному житті толерантність – це не бездіяльність, а активна життєва позиція, суть якої полягає не стільки в тому, щоб терпіти чужий спосіб життя, поведінку, звичаї, почуття, думки, ідеї або вірування, але охоче визнавати та приймати поведінку, переконання і погляди інших людей, які відрізняються від своїх власних. Толерантність – це здатність людини, спільноти, держави чути і поважати думку інших. Разом із тим, прояв толерантності який співзвучний принципу поваги до прав людини, не означає терпиме ставлення до соціальної несправедливості, злочинів та правопорушень, відмову від своїх поглядів або поступку перед чужими переконаннями. Толерантність (терпимість) означає, що кожен вільний дотримуватися своїх переконань і визнавати таке ж право за іншими.  Ми всі різні, але ми всі рівні  Кожна людина має право жити в мирі та  в зберігання своєї індивідуальності. Це не означає, що бути толерантним   можна  залишатися пасивним перед обличчям расизму, ксенофобії, гендерної або расової дискримінації, або ж мовчати, коли люди стикаються із жорстоким ставленням.

     Декларація принципів терпимості звертається й до держав, які мають гарантувати створення справедливого законодавства, дотримання правопорядку, судово-процесуальних та адміністративних норм. У статті 2 Декларації говориться, що для того, щоб зробити суспільство більш терпимим, держави мають ратифікувати існуючі міжнародні конвенції з прав людини, і, якщо це необхідно, розробити нове законодавство з метою забезпечення в суспільстві принципу рівних прав та можливостей для всіх груп та окремих людей.

Сьогодні варто замислитися над цим

та зробити себе і світ навколо 

хоч на краплину добрішим та толерантнішим.

               


Будівничі казкового світу

130 років від дня народження С.Я.Маршака

Самуїл Якович Маршак народився 22 жовтня (3 листопада) 1887 року в Воронежі в єврейській родині. Прізвище роду «Маршак» походить від відомого рабина Аарона Кайдановер, і в короткому перекладі означає — «наш учитель». Раннє дитинство та шкільні роки Самуїл провів у містечку Острогожськ під Воронежем. У Воронезькій гімназії учитель словесності привив любов до класичної поезії, заохочував перші літературні спроби майбутнього поета, вважав його вундеркіндом. Ще в шкільні роки були написані перші вірші Маршака. Відомий критик Володимир Стасов, прочитавши один з поетичних зошитів Самуїла, допоміг йому вступити до гімназії Петербурга. Після знайомства в 1904 році з Максимом Горьким, Маршак з 1904 по 1906 рік проживав в Ялті у Горького на дачі. У 1907 році була опублікована перша збірка на єврейську тематику «Сіоніди». У 1911 році здійснив подорож на Близький Схід як кореспондент газети. Він відвідує Грецію, Туреччину, Палестину і Сирію. Під враженням від поїздки, Маршак пише одні з найвдаліших своїх віршів того періоду. У подорожі він знайомиться зі своєю майбутньою дружиною Софією. Після весілля в 1912 році пара їде в Англію, де навчається в університеті Лондона. Проживаючи в Англії, Маршак почав перекладати на російську мову сонети В. Шекспіра, вірші У. Блейка, Р. Кіплінга, Дж. Остін, балади та пісні Р. Бернса. Переклади, зроблені ним, стали класичними, а сам Маршак отримав почесне звання громадянина Шотландії. Повернувся до Росії в 1914 році, а в 1920 організував в Краснодарі кілька театрів для дітей. Написав багато творів для дітей — казки «Дванадцять місяців», «Будинок, який побудував Джек ». Потім Самуїл Маршак деякий час писав у жанрі сатири. Нарівні з дитячими віршами, поемами , Маршак трудиться над серйозними питаннями (наприклад, «Обрана лірика », «Ліричні епіграми »). Письменник отримав кілька премій, нагород, орденів за свою творчість, серед яких Ленінська і Сталінська премії. Помер Самуїл Маршак 4 липня 1964 в Москві. Поховали його на Новодівичому кладовищі.

110 років від дня народження Астрід Ліндрген

Астрід Ліндгрен народилася 14 листопада 1907 в містечку Віммербю на півдні Швеції, в сім’ї селянських фермерів. Як стверджувала сама письменниця в автобіографічному збірнику «Мої вигадки» (1971), у неї було щасливе дитинство, повне ігр та пригод. Закінчивши середню школу, Астрід недовго пропрацювала журналісткою в місцевій газеті, а потім поїхала до Стокгольма, де вчилася на стенографістку. Паралельно вона працювала за фахом. Незабаром вона вдало вийшла заміж за Стуре Ліндгрена. На той момент у неї вже був маленький син Ларс. Відразу після заміжжя Астрід залишила роботу, щоб піклуватися про сина і про новонароджену доньку Карін (1934). За словами письменниці, її перша повість-тетралогія, «Пеппі Довгапанчоха» (1945) вийшла в світ саме завдяки дочці. Коли дівчинка захворіла, їй довелося щовечора розповідати всякі історії. Так, одного разу Карін замовила історію про Пеппі Довгапанчоха, ім’я якої вигадала на ходу. Книга мала приголомшливий успіх. Домогосподарці Астрід відразу ж запропонували роботу в дитячому видавництві і присудили кілька премій. Сьогодні її твори перекладені на багато мов в 60 і більше країнах світу. Історія про Карлсона також з’явилася завдяки дочці, яка часто розповідала про загадкового человічка, який залітав у вікно. Крім дитячих книг, письменниця іноді створювала романтичні історії, наприклад, «Брати Левине Серце» (1979), а також дитячі детективи і шахрайські повісті про Еміля з Леннеберги. Астрід Ліндгрен стала першою дитячою письменницею у своїй країні, що отримала премію за досягнення в галузі літератури. Найбільший творчий розквіт письменниці випав на 1940-1950-і роки. Однією з найкращих робіт Ліндгрен була повість-казка про самотніх і занедбаних дітей «Міо, мій міо» (1954). У вільний від письменства час, вона вела різні ток-шоу та вікторини на шведському телебаченні та радіо. Померла видатна письменниця 28 січня 2002 року в Стокгольмі, переживши чоловіка і сина.


9 листопада

день української писемності і мови

9 листопада в Україні щороку відзначається Свято української писемності та мови. За православним календарем – це день ушанування пам’яті Преподобного Нестора-літописця – послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія. Вважається, що Нестор-літописець став прабатьком української писемної мови. Преподобний Нестор працював до останнього дня свого земного життя. Мощі святого покояться в Ближніх печерах Києво-Печерської лаври.

Свято було започатковано Указом президента України від 6 листопада 1997 року № 1241/97. Традиційно цього дня всіх українців запрошують написати Всеукраїнський диктант національної єдності і перевірити свої знання. У 1989 році Верховна Рада УРСР надала українській мові статусу державної. Вона також є рідною мовою українців, які проживають за межами України: в Росії, Білорусі, Казахстані, Польщі, Словаччині, Румунії, Канаді, США, Австралії та інших країнах. Українська мова належить до найпоширеніших мов світу.

Генеалогічно українська мова належить до індоєвропейської мовної сім’ї. Про це свідчать і архаїзми, і деякі фонетичні та морфологічні ознаки, які зберегла наша мова протягом століть. Щодо початку писемності в українських землях тривають наукові дискусії. Археологічні знахідки засвідчують наявність писемних знаків на глиняному посуді, пряслицях, зброї тощо ще за трипільської доби. Кілька століть нас привчали до думки про нібито “вторинність” української мови, ретельно приховуючи від українців величезний масив української ж писемності, історії та культури, що сягає глибокої давнини і налічує багато тисячоліть.

Давніший із літописів, який дійшов до нас, був написаний у 1377 році на пергаменті – вичиненій телячій шкірі. Він носить назву Лаврентіївського, за іменем монаха-переписувача Лаврентія. Зокрема до цього списку входить “Повість врем’яних літ” (або “Повість минулих літ”), написана на початку XII століття. Автором “Повісті” вважається монах Києво-Печерського монастиря Преподобний Нестор-літописець (близько 1050 – 1114 рр.). Також його перу належать житія святих…

Існують версії, що раніше на території України застосовували кілька видів писемності, деякі з них використовували грецьку абетку або латиницю. Сучасний алфавіт української мови здебільшого складається з аналогів грецьких літер і декількох слов’янських знаків, однак раніше, крім кирилиці, використовувалася так звана глаголиця.

Давньою українською мовою написані козацькі державні документи й хроніки, створена самобутня художня писемність епох – від Івана Вишенського до Григорія Сковороди. Українці мають свою могутню класичну літературу визнаних світом геніїв: Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесю Українку, Михайла Коцюбинського, Василя Стефаника…


Дмитро Вітовський

До 130-річчя від дня народження

Хто умирає в боротьбі,

В серцях живе навіки!

(Олександр Олесь)

Вітовський Дмитро Дмитрович – літературний псевдонім Гнат Буряк народився  08.11.1887, в селі Медуха, тепер Галицького р-ну Івано-Франківскої обл. Випускник Станіславівської гімназії та правничого факультету  Львівського університету, військовий і громадський діяч, політик, полковник легіону Українських січових стрільців, полковник УГА, Державний секретар Військових справ ЗУНР. 1 листопада 1918 року Дмитро Вітовський очолив Листопадовий чин. Тоді він телефонував до Києва: “Зайнятий українськими військами Львів складає поклін Києву, столиці всієї України”. Член Головної Управи Української радикальної партії, голова драгоманівської таємної організації, один із найактивніших провідників студентської молоді. Брав участь у боротьбі за створення українського університету, розробив план звільнення з в’язниці  Мирослава Січниського, котрий здійснив замах на намісника Галичини графа Андрія Потоцького. За активну політичну діяльність був засуджений та позбавлений старшинського ступеня австрійської армії, якого отримав  1908 року. Повертаючись в Україну, загинув в авіакатастрофі під Ратибором разом із ад’ютантом, чотарем УГА Юліаном Чучманом (1895—1919). Донедавна вважалося, що він загинув 4 серпня 1919, проте київський історик Павло Гай-Нижник на підставі раніше невідомих документів встановив, що Дмитро Вітовський загинув 2 серпня 1919р. Похований був у Берлані 14 серпня 1919 року на цвинтарі Гугенотів.

«Хоч би з нас сотня мала вернутися до дому, ми мусимо виконати свій національний обов’язок» – Дмитро Вітовський

1 листопада 2002 р. прах Дмитра Вітовського урочисто перепоховано на Личаківському цвинтарі міста Львова; перепохованням опікувався Ференцевич Юрій.


Листопадові революції.

 Вони міняють країну і  кожного з нас…

Бо пора се великая єсть:

У завзятій важкій боротьбі ми поляжем,

щоб волю і славу і честь,

Рідний краю, здобути тобі!

                                                         Іван Франко

Український народ зумів у нелюдських умовах національного та соціального гніту відродитися, зберегти рідну мову, національні традиції, власну історію. І нині, в критичний момент, коли українцям знову доводиться збройно захищати своє право на власну державу від московського загарбника, нам конче слід пам’ятати: Українці завжди прагнули волі і ціною власного життя здобували її.

«Україна – це територія гідності і свободи. Такими нас зробила не одна, а дві революції – наш Майдан 2004-го року, який був Святом Свободи, і Революція 2013-го року, Революція Гідності. Це був дуже важкий іспит для України, коли українці продемонстрували свою європейськість, гідність, своє прагнення до свободи», – Президент Петро Порошенко.

     


24 вересня

Всеукраїнський день дошкілля

Ой, який чудовий дім!

Грають промені на нім

Скільки квітів і діток –

                                                       Дім цей зветься дитсадок!

       


Молодь, освіта, суспільство

          


Олександр Барвінський

до 170 річчя від дня народження

Рід Барвінських

Історія роду Барвінських нараховує кілька сторіч, і всі представники відзначалися подвижництвом на ниві науки і культури, має значні заслуги в розвитку української духовності, освіти, шкільництва. Цей славетний рід походить із села Барвінок коло Дуклі (тепер Польща, повіт Кросно). Мартин Барвінський (1784-1865) – брат Григорія, архипресвітер Львівської митрополичої капітули, професор і ректор Львівського університету, депутат Галицького станового сейму (1835-1860)

Помітне місце займає гілка цього древнього роду, що бере свої витоки від священика Григорія Барвінського, який був душпастирем спочатку у Баворові, згодом у Шляхтинцях, а від так і в сусідніх Курниках і Лозові (всі села Тернопільського району). Говорячи про славний рід Барвінських, історики та краєзнавці, звичайно зосереджують увагу на його дітях, громадська діяльність і творчість яких мали широкий резонанс в західноукраїнському суспільстві другої половини ХІХ і першої половини ХХ ст. Але й наступне покоління Барвінських примножило славу знатного роду, зробило свій чималий внесок. Отець Григорій Барвінський із дружиною Доміцелею з Білинських, що теж була дочкою пароха у селі Козівка виховали 8 дітей. Троє із них – сини Осип, Володимир і Олександр найбільше прославили свій рід жертовною працею для України.  Всі троє народилися у Шляхтинцях і всі закінчили Тернопільську гімназію, а потім навчалися у Львові.

Найстарший із них – Осип – обрав шлях батька. Навчався у Львівській духовній семінарії та університеті, був священиком у селі Сироварах на Зборівщині. Проте, за прикладом батька, не обмежився церковними обов’язками, а став відомим культурним діячем, письменником.

На жаль, менше часу відміряла доля іншому талановитому братові – Володимиру засновнику найавторитетнішого галицько-українського часопису «Діло» (1880), наприкінці 70-початку – 80-х років лідера народовців. Про рівень його авторитету свідчить той факт, що за австрійської доби його особа вшановувалася на тому ж рівні, що й особа Маркіяна Шашкевича.

Чимало з того, що не встиг зробити Володимир, здійснив інший брат – Олександр, котрого безумовно вважають найчільнішим представником роду Барвінських. Олександр Барвінський український громадсько-політичний діяч Галичини,історик, педагог. У 1891-1907 роках — посол до австрійського парламенту. Народився 6 червня 1847 рокув селі Шляхтинцях (Тернопільський округ, Королівство Галичини та Володимирії, Австрійська імперія, нині Тернопільський район, Тернопільська область, Україна) Закінчив гімназію в Тернополі та філософському ф-т Львівського університету (1868). У студент. роки брав участь в українському громадському житті, був головою відновленої львівської «Громади», співзасник часопису «Правда» (1867). Налагодив контакти з діячами українського руху в Російській імперії, зокрема з лідерами «Старої громади» В. Антоновичем та О. Кониським. Від 1868 вчителював у Бережанах, від 1871 – в Тернополі. У 1870–80-х рр. разом із братом Володимиром розробляв програми народницького руху в Галичині, стояв біля витоків газети «Діло». Згодом керував групою львівських народовців, організовував наук. рух на Тернопільщині. 1891–1907 – депутат Державної Ради у Відні, одночасно 1894–1903 – депутат Галицького сейму. Барвінський розпочав видавництво «Руської історичної бібліотеки» (1886), де друкувалися дослідження з історії України та українського народу. Брав участь в українсько-польсько-австрійських переговорах, які призвели до створення так званої. нової ери (1890), що мала на меті досягти порозуміння між поляками й галицькими українцями, дати їм можливість політичного й культурно-економічго розвитку. Відстоював широке бачення українського питання з урахуванням міжнародних відносин, українсько-польського порозуміння, європеїзацію українського суспільства, виступав за активну політику українців у Галицькому сеймі та Державній Раді. Після невдачі «нової ери» продовжував наполягати на потребі українсько-польського. порозуміння, через що як політик втратив популярність серед галицьких українців.У 1896 році виступив засновником Католицького Руського Народного Союзу, який в 1911 році перетворився на Християнсько-Суспільну Партію. 1906 року став урядовим радником, у 1910 році — радником двору. В 1918–1919 роках — делегат Української Національної Ради ЗУНР, очолював Державний Секретаріат освіти і віросповідань Західно-Української Народної Республіки в уряді Костя Левицького (з 9 листопада 1918 до 4 січня 1919 року). Після окупації польськими військами Галичини відійшов від політичної діяльності. Помер 25 грудня 1926 року у Львові. Похований у родинному гробівці на Личаківському цвинтарі.


1 червня – Міжнародний день захисту дітей

Історія виникнення Дня захисту дітей

 За однією з версій, у 1925 році Генеральний консул Китаю в Сан-Франциско зібрав групу китайських дітей-сиріт і влаштував для них святкування Дуань-у Цзе (Фестивалю човнів-драконів), дата якого якраз припала на 1 червня. Завдяки щасливому випадку, день збігся і з часом проведення “дитячої” конференції в Женеві.

Офіційна версія виникнення Дня захисту дітей

            Рішення про відзначення Міжнародного дня захисту дітей 1 червня прийняла Міжнародна демократична федерація жінок у листопаді 1949 року. Перший Міжнародний день захисту дітей було відзначено ще в 1950 році. ООН підтримала ініціативу федерації та оголосила захист прав, здоров’я і життя дитини – одним із пріоритетів у своїй діяльності. В Україні цей день відзначають із 1998 року. У 1991 році Україна приєдналася до Конвенції ООН про права дитини. З 27 вересня 1991 року для України набула чинності Конвенція Організації Об’єднаних Націй про права дитини, згідно з якою кожна держава зобов’язана поважати та заохочувати право дитини на всебічну участь у культурному і творчому житті, забезпечувати їй повноцінне дозвілля та відпочинок, сприяти наданню їй відповідних можливостей для цього. Цією конвенцією також чітко визначено, що дитина має право на захист від фізичного та психічного насильства. Проте, не завжди деклароване стає реальним.

У Міжнародного дня дітей є прапор. На зеленому тлі, який символізує зростання та гармонію, навколо знаку Землі, розміщені фігурки – червона, жовта, синя, біла і чорна. Ці людські фігурки символізують різноманітність і терпимість. Знак Землі, розміщений в центрі, – це символ нашого загального дому.

 День захисту дітей – це не тільки веселе свято для самих дітей, це і нагадування суспільству про необхідність захищати права малечі, щоб усі діти росли щасливими, вчилися, займалися улюбленою справою і в майбутньому стали хорошими батьками і громадянами своєї країни.

 

                                                             


21 травня

День пам’яті жертв політичних репресій

Але ж Пам’ять…Має пам’ять зоставатись, як осердя.

Ми від неї – наче віти, що вчувають корінь свій.

Пам’ять віри. Пам’ять роду. Пам’ять прапора і серця.

Лиш за пам’яттю в людині пізнає Людину світ

                                                                  Борис Олійник

На стенді використані матеріали газети “Слово Просвіти”


18 травня – Міжнародний день музеїв

Міжнародний день музеїв з’явився в календарі в 1977 році, коли на черговому засіданні ICOM (International Council of Museums – Міжнародна рада музеїв), яке відбулося в Москві  та Ленінграді, була прийнята пропозиція про встановлення цього свята. Тоді ж запропонували й девіз свята: «Музеї – важливий засіб культурного обміну, збагачення культур і розвитку взаєморозуміння, співробітництва й миру між народами.»  З 1978 року цей день відзначається щорічно більш ніж у 150 країнах.

За словами Жака Перо, президента ICOM, «музеї повинні зайняти місце в серці суспільства і бути відкритими громадськості. Розвиток наших установ залежить у великій мірі від допомоги громадськості, і ми повинні запропонувати їй можливість підтримати наші цілі і взяти участь в нашій роботі. Таким чином, необхідно, щоб музеї та суспільство працювали разом, в дусі творчості та інновацій».

Прийнято вважати, що через музеї суспільство висловлює своє ставлення до історико-культурної спадщини, і з цим важко не погодитись. Збираючи і зберігаючи пам’ятки матеріальної і духовної культури, вони ведуть велику науково-освітню та освітньо-виховну роботу.

 


          У культурі будь-якого народу є речі, які яскраво відображають його особливу національну традицію. Вишиванка – яскравий приклад і підтвердження цьому. Історія вишиванки своїми витоками сягає в незапам’ятні часи. Ще за свідченням знаменитого давньогрецького історика, географа і мандрівника Геродота, елементами вишиванки був прикрашений одяг скіфів, які проживали в наших землях в період VIII ст. до н. е. – IV ст. н. е.

          Знаменитий арабський мандрівник X ст. у своїх розповідях також згадує про русів, які носили вишитий одяг. У ході сучасних досліджень, наприклад, на Черкащині були знайдені срібні бляшки з фігурками чоловіків, датування знахідок VI ст., дослідження яких показали ідентичність елементів одягу і орнаменту вишивки українського народного костюма XVIII-XIX століть.

         День вишиванки – поки ще не офіційне і відносно нове народне свято, покликане сприянню єдності і культурного відродження всього багатонаціонального українського народу. Воно відзначається в третій четвер травня.

         В 2017 році День вишиванки припадає на 18 травня.

         

 

На цьому стенді використані світлини особистої колекції

Юрія Мельничука

члена Національної Спілки  майстрів народного мистецтва України,

дослідника та Майстра народної вишивки,

заступника генерального директора Музею  Івана Гончара


14 травня, неділя

День матері в Україні

В цей день ми від усієї душі вітаємо дорогих мам зі Святом. 

Хай світлом і добром відгукуються в душах дітей ваші нескінченні турботи, терпіння, любов і відданість.

Час жінки

Перше, що Євангеліє навіки закріпило в жіночому образі – це любов. Але не просто любов, а любов-турботу, любов-службу, любов-самовіддачу і притому любов, яка нічого не вимагає взамін…

Все це було давно… Гриміла людська історія, народжувалися і вмирали царства, будувалася культура, бушували кровопролитні війни, але завжди незмінно над Землею, над цією смутною трагічною історією світив образ жінки – образ турботи, самовіддачі, любові, співчуття. І якщо б не було цієї присутності, не було цього світла, наш світ, не дивлячись на всі його успіхи і досягнення, був би страшним світом. І можна, не перебільшуючи, сказати, що людяність людини спасала і спасає Жінка. І спасає не словами, не ідеями і ідеологіями, а своєю мовчазною, дбайливою, люблячою присутністю.

З проповіді Олександра Шмемана

                                                                               


Ірина Вільде

українська письменниця, літературна критикиня і редакторка.

110 років від дня народження

 Ірина Вільде — псевдонім Дарини Дмитрівни Полотнюк-Макогон (Полотнюк — за чоловіком, Макогон — за батьком) народилася 5 травня 1907 р. у м. Чернівці в родині письменника Дмитра Макогона, який походив з давнього шляхетського роду. У Чернівцях здобула початкову освіту. Через конфлікти батька з румунською владою 1923 р. разом з усією родиною, нелегально перейшовши польсько-румунський кордон, Вільде оселилася у Станиславові (тепер — Івано-Франківськ). Тут вона завершила середню освіту, познайомилася з майбутнім чоловіком Євгеном Володимиром Полотнюком, працювала у приватній українській гімназії. Від 1928 р. навчалася у Львівському університеті Яна Казимира на славістиці, була однокурсницею Богдана Ігоря Антонича, з яким пізніше підтримувала творчі контакти. На 4-му курсі змушена була перервати навчання, за одними джерелами — через матеріальні труднощі, за іншими — через підозру у причетності до Української військової організації (УВО). У 1933 р., коли її однокурсники завершили університетські студії, Ірина Вільде вчителює, а відтак розпочинає свою журналістську діяльність: переїжджає до Коломиї, де працює у часопису “Жіноча доля”, що був на половину актуально-суспільним, на половину літературним виданням. Тут письменниця й журналістка живе і працює до 1939 р. Дистанційно вона є активною у львівському літературному просторі — саме тут виходять її книжки. За збірку новел “Химерне серце” і повість “Метелики на шпильках”, що вийшли у 1935 р., Ірина Вільде стала лауреаткою другої нагороди премії Товариства письменників і журналістів ім. І. Франка — найпрестижнішої літературної відзнаки в українській Галичині.

Ірина Вільде і Михайло Рудницький — це дві видатні постаті західноукраїнського літературного життя міжвоєнного періоду, проєвропейськи орієнтовані літератори, представники т. зв. ліберального літературного напряму, які залишилися у Львові, коли тут остаточно утвердився Радянський Союз. Це й наклало відбиток на їхню біографію і творчість.

Від 1944 р. і аж до смерті Ірина Вільде — у Львові. Працювала кореспонденткою газети “Правда України” (1945–1949), була обрана депутаткою Верховної ради УРСР, до обласної і міської рад м. Львова. Нагороджена двома радянськими орденами (1947, 1957). У 1965 р. отримала Шевченківському премію за роман “Сестри Річинські”. Довгий час була головою Львівської організації Спілки письменників УРСР. Якщо у міжвоєнній Галичині Ірина Вільде була далека від суспільно-національних тем у своїй творчості, належала до позаідеологічних письменниць, була виразно жіночою авторкою (відповідно до тодішнього уявлення про жіночність та жіноче письмо), то радянська культурно-літературна політика стала для неї викликом. Зрештою, на сьогодні мотиви радянізації Вільде як особистості та як письменниці, драматичні чи прагматичні обставини цього вибору є до кінця не проаналізовані чи відрефлектовані. Згадуючи галицьке міжвоєння та свою тогочасну активність, вона далеко не на всьому фокусувалася, зокрема, оминала увагою забороненого у радянські часи Богдана Ігоря Антонича, одного із найважливіших письменників для неї у передвоєнний час. У Львові письменниця жила на теперішній вулиці Максима Кривоноса (буд. 33, кв. 7). Померла 30 жовтня 1982 р. Похована на Личаківському цвинтарі.

Андрій Чайковський

український поет, громадський діяч, адвокат

160 років від дня народження

Андрій Якович Чайковський народився 15 травня 1857 р. в м. Самборі на Львівщині в родині дрібного урядовця. Рано осиротів і виховувався в своїх родичів. Початкову  освіту одержав у дяка с.Гордині, закінчив у 1877р. Самбірську гімназію і, відбувши річну військову службу, поступив на філософський факультет, а через рік перейшов на правничий відділ Львівського університету. Працював адвокатом у Львові, потім у Бережанах відкрив адвокатську канцелярію, перед першою світовою війною переїхав до Самбора, а після війни поселився в Коломиї, де й жив до дня смерті 2 червня 1935р. Ще в гімназійні роки Чайковський захопився громадською роботою, був активним членом і навіть головою студентського товариства “Дружній Лихвар”, одним із керівників львівської “Просвіти”, займався організацією читалень, різних товариств, якими рясніла з кінця XIX ст. Галичина (“Боян”, “Надія” тощо).

Важкі обставини особистого сирітського життя, враження від військової служби і походу 1882р. на придушення повстання в Боснії, а далі адвокатська практика, що ввела його в глибини соціального буття народу і тайники його психології, фундаментальне вивчення національної історії, в контексті якої виразніше розкривалося сучасне і майбутнє народу, спонукали серйозно взятися за перо. А. Чайковському було вже під сорок.

Андрій Чайковський швидко здобув славу всеукраїнського письменника. Інтелігенції Східної України він був відомий уже в середині 90-х років XIX ст. з галицьких періодичних видань, що все-таки доходили до Києва, Чернігова, Одеси, продираючись крізь рогатки царської цензури. У березневій книзі журналу “Літературно-науковий вісник”, що постав замість народовської “Зорі” та Франкового журналу “Житє і слово” і почав у 1898р. виходити як загальноукраїнський літературно-художній і громадсько-політичний журнал, було надруковано розлогу “літературно-критичну студію” Осипа Маковея “Андрій Чайковський”.   Тритомна антологія “Вік” (1902) представила українським читачам Наддніпрянщини Андрія Чайковського біо-бібліографічними відомостями про нього і уривком із повісті “Олюнька”. Відтоді він стає справді всеукраїнським письменником, знаним в Австро-Угорщині й Росії.

Велику популярність принесли письменникові твори з життя так званої “ходачкової” шляхти. Уже перші твори цього тематичного циклу “Олюнька” (1895) та “В чужім гнізді” (1896) викликали як схвальні відгуки Франка, Маковея, так і серйозну розмову про шляхи розвитку письменницького таланту А. Чайковського.  Заохочений до праці увагою Франка і Маковея, підбадьорюючими похвалами й порадами, А. Чайковський виявляє дивовижну творчу активність. Один за одним з’являлися в світ твори, написані на матеріалі історії козаччини: “Козацька помста” (1910), “Віддячився” (1913), “За сестрою” (1914), “На уходах” (1921), “З татарської неволі” (1921), “Олексій Корнієнко”, ч. І—ІІІ (1926 — 1929), “Украдений син” (1930), “Сонце заходить” (1930), “Богданко” (1934), “Полковник Михайло Кричевський” (1935) та багато інших.

Трапилося так, що після об’єднання західноукраїнських земель із Радянською Україною один із найпопулярніших письменників, історичними творами якого зачитувалась уся українська громадськість, був надовго забутий.   Тільки в 1958р. після тривалої перерви львівське видавництво “Каменяр” видало збірку творів А. Чайковського “За сестрою” з післямовою Ю. Мельничука, який багато зробив не тільки для повернення письменника в читацький обіг, а й для повернення до нормального життя його родини, викинутої безправністю за межу Європи і Азії.

У 1966р. “Каменяр” здійснив ще одне видання творів під назвою “Олюнька”. І лише через 23 роки відбулася нова зустріч українського читача з письменником — із його “Сагайдачним”.

Микола Костомаров

український і російський історик, письменник, публіцист, критик, етнограф, фольклорист, громадсько-політичний і культурний діяч

200 років від дня народження

Микола Іванович Костомаров народився 16 травня 1817 в с. Юрасівка Острогозького повіту Воронезької губернії. Він з’явився на світ від зв’язку місцевого поміщика Івана Петровича Костомарова з кріпачкою і за законами став кріпаком свого власного батька. Після смерті батька він з матір’ю був у скрутному становищі, так як батько його не всиновив. Мати перевела Миколу з московського пансіону до пансіону у Воронежі, але рівень викладання був дуже низьким, і хлопчик ледь висиджував нудні уроки, які практично нічого йому не давали. Згодом почав навчання у Воронезькій гімназії.

1833-1837 — навчання в Харківському університеті на історико-філологічному факультеті. По закінченні університету деякий час служив юнкером в уланському полку, потім викладав історію в гімназіях Харкова, Рівного, Києва, зокрема 1845р. — ст. учитель Першої київської гімназії, з 1846р. — ад’юнкт-професор кафедри російської історії Київського університету.

У 1845 — 46 рр. разом з М. Гулаком і В. Білозерським заснував Кирило-Мефодіївське братство, де брав активну участь у складанні програмних документів — «Книг буття українського народу», «Статуту Слов’янського товариства св. Кирила і Мефодія», відозв «До братів-українців», «До братів-росіян», «До братів-поляків»; автор записки про об’єднання слов’янських народів.

Весною 1847 р. Костомарова арештовано. Після річного ув’язнення в казематі «Третього відділу», а потім у Петропавловській фортеці його вислано до Саратова.  1856р. Костомарова амністовано. З 1858р. жив у Петербурзі. В 1859 — 1862 рр. — екстраординарний професор кафедри російської історії Петербурзького університету. Влаштовував літературні «вівторки», куди сходилися земляки-українці (П. Куліш, О. Стороженко, В Горленко та ін.). Співробітничав у різних журналах. Брав діяльну участь у створенні журналу «Основа», у виробленні його національно-культурної програми. На початку 1862р. залишає працю в університеті і зосереджується на науковій роботі.

Був членом-редактором Київської археографічної комісії; за його редакцією у 1863 — 1884 рр. видано 12 томів «Актов Южной и Западной России» з історії України і Білорусії 14—17 ст. Наукові дослідження Костомарова здобули широке визнання, його обрано почесним членом Югослов’янської академії наук і мистецтв, сербського вченого товариства «Друшество» й ін. Історичні праці вченого відзначаються образністю викладу. Основними працями його життя стали «Богдан Хмельницький», «Руїна», присвячена трагічним подіям, що настали після смерті Хмельницького, «Мазепа» і «Мазепинці», а також фундаментальна праця «Російська історія в життєписах її найважливіших діячів», де представлені критичні біографії основних героїв давньоруської, української та російської історії. Особливий інтерес представляє його наукова розвідка «Останні роки Речі Посполитої».

В історію української літератури Костомаров увійшов як письменник-романтик: віршові збірки «Украинские баллады» (1839), «Вітка» (1840), історичні п’єси. Костомаров — один з перших українських літературних критиків. Помер Микола Костомаров 19  квітня 1885 року в Петербурзі.


П А М ‘ Я Т А Й М О

26 квітня 1986 року о 1год. 23хв. 44сек.

за київським часом сталася найбільша техногенна аварія в історії людства – з різницею у дві сек. відбулись два вибухи на четвертому реакторі Чорнобильської АЕС, в результаті яких сумарна радіація ізотопів, викинутих в повітря, склала 50 мільйонів кюрі, що в 30-40 разів більше, ніж при вибуху бомби в Хіросімі в 1945 році.


565 років від дня народження Леонардо да Вінчі

Видатний італійський вчений, дослідник, винахідник і художник, 
архітектор, анатоміст і інженер,
одна з найвизначніших постатей італійського Відродження

 Леонардо да Вінчі народився 14 квітня 1452 року в невеликому місті Вінчі, недалеко  від  Флоренції.  Дома,  крім  читання,  письма  і арифметики його навчили елементарної латині, музики і співу. Помітивши захоплення сина малюванням і ліпкою, батько Леонардо – П’єро да Вінчі віддає сина на навчання до знаменитого скульптора і живописця Андреа Верокіо. Майстерня Верокіо, де Леонардо створився, як художник і в значній мірі як учений, була в 70-х роках 15 ст. головним художнім центром Флоренції. Тут виховували любов до природи, точного малюнку і точного моделювання. У 20 років Леонардо да Вінчі був проголошений Майстром. З 1472-1482 р. він живе і працює у Флоренції, з 1482-1499 р. – і Мілані, потім знову у Флоренції (1499-1506) і в Мілані (1506-1513). В 1516 році після трьох років роботи в Римі, Леонардо да Вінчі переїжджає до Франції по запрошенню французького короля і там проводить свої останні роки.

Для Леонардо мистецтво завжди було наукою. Займатися мистецтвом означало для нього створювати наукові викладки, спостереження і досліди. Зв’язок живопису з оптикою і фізикою, з анатомією і математикою заставляла Леонардо ставати ученим. І часто учений віддаляв художника. Хоча в нього є картина відома всьому світові “Мона Ліза” – портрет молодої городянки.

Помер Леонардо да Вінчі в 1519 році в Франції. Любуючись сьогодні картинами Леонардо да Вінчі, розглядаючи його проекти різних споруд, людство вдячне цьому таланту із гігантів епохи Відродження. На честь Леонардо да Вінчі було названо астероїд — 3000 Леонардо.

Після Леонардо

У 1485 році, після страшної епідемії чуми в Мілані, Леонардо запропонував владі проект ідеального міста з певними параметрами, плануванням і каналізаційною системою. Міланський герцог Лодовіко Сфорца відхилив проект. Пройшли століття, і влада Лондона визнали план Леонардо досконалою основою для подальшої забудови міста. У сучасній Норвегії знаходиться діючий міст, створений за проектом Леонардо да Вінчі. Випробування парашутів і дельтапланів, виконаних за ескізами майстра, підтвердили, що лише недосконалість матеріалів не дозволила йому піднятися в небо. У римському аеропорту, що носить ім’я Леонардо да Вінчі, встановлена велетенська, що йде в небо статуя вченого з моделлю вертольота в руках. «Не обертається той, хто спрямований до зірки», — писав Леонардо.


Видатні постаті педагогічної науки

Ян Амос Коменський 

(28.03.1592 – 15.11.1670)

Я.А.Коменський – фундатор наукової педагогіки, великий чеський мислитель жив і творив у 17 столітті. Був реформатором шкільної справи, одним із засновників сучасної педагогіки, Проголосив програму вдосконалення людини через всезагальне виховання в дусі толерантності і гуманізму. У 1631 році у Лешно Коменнський склав книгу для навчання “Відкриті двері до мов усіх наук”, а у 1632 році завершив свій основний твір “Велика дидактики”. Ці твори зробили ім’я Коменського відомим ув усьому світі. У 1650-1654 роках керував школою в Угорщині, куди був запрошений як відомий педагог. Там він уклав підручник “Видимий світ у малюнках” – перший підручник побудований за принципом наочності. Підсумок свого життя Коменський підвів у праці “Єдино необхідне” 1662 року. Помер у 1670 році і похований поблизу Амстердама.

Христина Данилівна Алчевська

(16.04.1841 – 27.10.1920)

Х.Д.Алчевська – український педагог, організатор народної освіти.  Була відома своєю просвітницькою та педагогічною діяльністю не лише в Росії, а й далеко за її межами. Популяризувала українську мову, народну пісню, творчість Тараса Шевченка. На своїй садибі у Харкові (тепер будинок Центру громадських зв’язків) у 1899 році встановила перший у світі пам’ятник Тарасу Шевченку, погруддя роботи скульптора В. Беклемішева.  Христина Алчевська  разом з однодумцями створила своєрідний методичний центр для навчання малограмотних. Сотні жінок почали вивчати письмо, географію, фізику, хімію, математику.  Усі витрати на утримання недільної школи взяв на себе чоловік Христини,  Олексій Алчевський, який на цей час був відомим підприємцем – керував банком, будував міста, відкривав шахти. Їхні друзі щиро дивувались: чому такі заможні люди замість того щоб жити на узбережжі Франції, витрачають свій час і сили в провінції на Сході України – Олексій підіймав металургійну галузь, а Христина навчала жінок. Справжній талант педагога Христина Данилівна проявила у власних дітях. Шестеро нащадків Алчевських стали не менш яскравими ніж їхні батьки. Родина гуманістів поповнилася викладачами, композитором, поетесою, художницею та всесвітньо відомим оперним співаком. Христина Данилівна удостоєна багатьох найвищих нагород — золотих та срібних медалей, почесних дипломів, тощо, обрана віце-президентом Міжнародної ліги освіти.
Померла 27 жовтня 1920 року у Харкові.

Христина Олексіївна Алчевська

(16.03.1882 – 27.10.1931)

Х.О.Алчевська – українська письменниця, драматургиня, прозаїк, поетеса і педагогиня. Народилася і все коротке життя проживала в Харкові – у відомій родині українських меценатів Алчевських. Закінчила 1 Харківську жіночу гімназію (1902), вчительскі курси в Сорбонні (Париж, Франція)-1903 р. та художню школу в Харкові. Викладала українську та французьку мови в учбових закладах Харкова, працювала в М іністерстві освіти УРСР. Вела активну творчу і громадську діяльність. Видала 12 поетичних збірок. Багато її віршів стали піснями.  «Мене не викреслите при всьому бажанні з історії ніяк…», — писала Христя Алчевська на схилі своїх літ, добре розуміючи ціну здобутого, дбаючи про багатство духовного потенціалу свого народу. І справді, «пісня життя» Х. Алчевської не змовкла, не загубилась у плині часу, як залишилася живою і нетлінною краща частина її літературної спадщини, як завжди лишаються для вічності найкоштовніші витвори людського духу. Померла Х.О. Алчевська 27 жовтня 1931 р. в Харкові. На її скромному могильному надгробку в Харкові написано: “Просвітителька народу”. 

 


Сторінки життя славетних композиторів

Микола Віталійович Лисенко –

175 років від дня народження

Український композитор, піаніст, диригент, педагог, збирач пісенного фольклору, громадський діяч. Лисенко писав твори у різних жанрах: оперному, хоровому, вокальному, інструментальному, а обробці української народної пісні надавав величезного значення. Започаткувавши свідомий національний напрям в українській музиці, Микола Лисенко ще за життя заслужив собі епітет «батько української музики». Лисенко написав значну кількість творів на слова Т. Шевченка. Микола Віталійович Лисенко народився 22 березня 1842р. в селі Гриньки Кременчуцького повіту Полтавської губернії (нині Глобинський район) в родині дворянина, полковника. Помер Микола Віталійович Лисенко 6 листопада 1912 року у Києві поховали його на Байковому кладовищі. Ім’я М. В. Лисенка присвоєне Національній філармонії України, Львівській національній музичній академії, Харківському театру опери та балету, Київській музичній школі-інтернату, Колонному залу Національної музичної академії України, струнному квартету, в багатьох містах є вулиці композитора. А найголовніше, його твори не забуті, вони часто виконуються.

Франц Петер Шуберт –

220 років від дня народження

Австрійський композитор, один із основоположників романтизму в музиці, автор понад тисячі музичних творів, серед яких понад 600 пісень, дев’ять симфоній, велика кількість творів камерної та літургійної музики. Франц Петер Шуберт народився 31 січня 1797 року  в сім’ї шкільного вчителя в Ліхтенталі — передмісті Відня. Помер 19 листопада 1828 року на 32 році життя від тифу після двотижневої лихоманки. Шуберта поховали поруч із Бетховеном, який помер роком раніше. 22 січня 1888 року прах Шуберта було перепоховано на Центральному цвинтарі Відня.

Мілій Олексійович Балакірєв –

180 років від дня народження

Російський композитор, піаніст, диригент, музично-громадський діяч. Очолював «Нову російську музичну школу» («Могутню купку»). Мілій Балакірєв народився 2 січня 1837 у Нижньому Новгороді в сім’ї чиновника. Помер 29 травня 1910 року в Петербурзі. Похований на Тихвинском цвинтарі Олександро-Невської лаври.


Поет Волі 

Тарас Григорович Шевченко

1814 – 1861

Видатний український поет, прозаїк, художник, перекладач, мислитель, громадськополітичний діяч, педагог


Леонід Глібов

народний байкар

До 190-річчя з дня народження

Чотири десятиліття (від початку 50-х до початку 90-х років) працював в українській поезії Леонід Глібов, з ім’ям якого пов’язані створення оригінальної модифікації жанру байки й розвиток нових тенденцій лірики. Зберігаючи внутрішню єдність упродовж десятиліть, не зазнавши різкої еволюції, його творчість не тільки по-своєму відгукувалась на жанрові і стильові шукання української поезії, а й подала своє оригінальне трактування її проблематики, національного і культурно-софського змісту.


З кагорти мужніх

Василь Стус. Василь Симоненко

Вам ув’язнені лицарі честі

Котрі скошеним цвітом лягли

Котрі в горі в глухім нещасті

Її вроду і дух берегли

Україна складає шану

І допоки нам світить день

Берегтиме народна пам’ять

Всіх шляхетнх своїх дітей.

                                           Євген Сверстюк